OSZUKIWAŁ NA BLIKA

OSZUKIWAŁ NA BLIKA

Obcokrajowiec oszukujący metodą na Blika został zatrzymany przez...
PETYCJA MIESZKAŃCÓW

PETYCJA MIESZKAŃCÓW

Akcja społeczna pod nazwą Zryw na Śmiechowie, zatacza coraz szersze kręgi....
PROTEST POD SĄDEM

PROTEST POD SĄDEM

Wczoraj przed jednym z budynków Sądu Rejonowego w Wejherowie miał miejsce...
NOWY PARTNER KPSW

NOWY PARTNER KPSW

Kaszubsko-Pomorska Szkołą Wyższa uatrakcyjnia ofertę edukacyjną i pozyskuje...
NOWE POŁĄCZENIA PKS

NOWE POŁĄCZENIA PKS

Od nowego roku, dzięki pieniądzom z Funduszu Rozwoju Przewozów...
21
Czwartek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Agnieszki, Jarosława, Nory
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

KASZUBSKA DROGA KRZYŻOWA

2020-04-10 15:19:26

Rozważania Drogi Krzyżowej po kaszubsku. Z inicjatywy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie został przygotowany specjalny film opublikowany w Internecie.

Dzięki współpracy całego grona osób powstał film zawierający rozważania Drogi Krzyżowej w języku kaszubskim. Jest to kontynuacja odbywającej się od początku tego wieku Kaszubskiej Drogi Krzyżowej na Kalwarii Wejherowskiej. W tym roku, z powodu stanu epidemicznego, nie odbyła się ona w terenie. Dlatego potrzebą chwili było przygotowanie innej formy tego wydarzenia.

 

Zaproszeni uczestnicy czytają przypisane rozważania po kaszubsku, których autorką jest dr Ludmiła Modzelewska. Czytający nagrywali filmiki, które przesyłali do Muzeum. Zebrany materiał został uzupełniony o zdjęcia Kalwarii w Ziemi Świętej i w Wejherowie oraz zmontowany. Po kaszubsku czytają nie tylko mieszkańcy Pomorza, ale także Warszawy, Szczecina, a nawet Kazachstanu czy Japonii. Dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni, starsi i młodsi, osoby świeckie i duchowne, uczeni.

Tradycyjnie pierwsza stacja należy do wejherowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (który zainaugurował i czynnie uczestniczy w wejherowskiej KDK od jej zarania), ostatnia – do prezesa całej organizacji. Co roku inny jest patron Drogi - w tym roku jest to ks. kardynał Stefan Wyszyński - prymas Tysiąclecia.

Tegorocznym przewodnikiem duchowym przedsięwzięcia jest o. Joel Kokott OFM, kustosz Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Wejherowie. „Dobrym duchem" organizacji kaszubskich Dróg Krzyżowych w Wejherowie jest od lat Bartłomiej Muński OESSH.

opr. qratorPrzeczytaj również
W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o wprowadzeniu nowych zasad przeprowadzania kwalifikacji wojskowej i w dwóch terminach.

2021-01-14 11:28:41

Od nowego roku, dzięki pieniądzom z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, w powiecie wejherowskim uruchomiono kilkadziesiąt nowych połączeń autobusowych oraz zorganizowano dodatkowe kursy na...

2021-01-19 12:01:07

Pięciu kandydatów może stanąć w szranki w przedterminowych wyborach Wójta Gminy Wejherowo. We wtorek 12 stycznia br. Komisarz Wyborczy w Słupsku przekazał informację o komitetach wyborczych które...

2021-01-12 20:42:06

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!