WSPARCIE DLA SPORTU

WSPARCIE DLA SPORTU

Umowy na promocję Powiatu Wejherowskiego poprzez sport podpisane. Osiem...
TYLKO MASECZKI

TYLKO MASECZKI

Z uwagi na notowany wzrost liczby zakażeń korona wirusem, minister zdrowia...
DOTACJE PRZYZNANE

DOTACJE PRZYZNANE

Umowy na realizację zadań publicznych na rzecz mieszkańców, przez...
UWAGA - KOMUNIKAT!

UWAGA - KOMUNIKAT!

W związku z wystąpieniem ogniska wirusa wysoce zjadliwej grypy typ H5N8 u...
KAMERA TERMOWIZYJNA

KAMERA TERMOWIZYJNA

Nowy sprzęt trafił w ręce strażaków. Dzięki wsparciu miasta, Ochotnicza...
27
Sobota
Luty 2021
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1234567
imieniny:
Gagrieli, Liwii, Leonarda
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

KASZUBSKA DROGA KRZYŻOWA

2020-04-10 15:19:26

Rozważania Drogi Krzyżowej po kaszubsku. Z inicjatywy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie został przygotowany specjalny film opublikowany w Internecie.

Dzięki współpracy całego grona osób powstał film zawierający rozważania Drogi Krzyżowej w języku kaszubskim. Jest to kontynuacja odbywającej się od początku tego wieku Kaszubskiej Drogi Krzyżowej na Kalwarii Wejherowskiej. W tym roku, z powodu stanu epidemicznego, nie odbyła się ona w terenie. Dlatego potrzebą chwili było przygotowanie innej formy tego wydarzenia.

 

Zaproszeni uczestnicy czytają przypisane rozważania po kaszubsku, których autorką jest dr Ludmiła Modzelewska. Czytający nagrywali filmiki, które przesyłali do Muzeum. Zebrany materiał został uzupełniony o zdjęcia Kalwarii w Ziemi Świętej i w Wejherowie oraz zmontowany. Po kaszubsku czytają nie tylko mieszkańcy Pomorza, ale także Warszawy, Szczecina, a nawet Kazachstanu czy Japonii. Dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni, starsi i młodsi, osoby świeckie i duchowne, uczeni.

Tradycyjnie pierwsza stacja należy do wejherowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (który zainaugurował i czynnie uczestniczy w wejherowskiej KDK od jej zarania), ostatnia – do prezesa całej organizacji. Co roku inny jest patron Drogi - w tym roku jest to ks. kardynał Stefan Wyszyński - prymas Tysiąclecia.

Tegorocznym przewodnikiem duchowym przedsięwzięcia jest o. Joel Kokott OFM, kustosz Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Wejherowie. „Dobrym duchem" organizacji kaszubskich Dróg Krzyżowych w Wejherowie jest od lat Bartłomiej Muński OESSH.

opr. qratorPrzeczytaj również
W związku z wystąpieniem ogniska wirusa wysoce zjadliwej grypy typ H5N8 u ptaków w Parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dla...

2021-02-26 10:10:17

Kaszubsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Wejherowie pozyskała nowego partnera. Dzięki współpracy z Instytutem Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej, uczelnia uruchomiła nowy kierunek studiów...

2021-02-20 13:48:28

Od najbliższego poniedziałku Powiatowy Urząd Pracy rozpoczyna przyjmowanie wniosków o przyznanie osobom bezrobotnym środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz przyjmowanie wniosków o...

2021-02-16 09:01:27

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!