GRAJĄ LIGOWCY

GRAJĄ LIGOWCY

W najbliższy weekend piłkarze ręczni KS tytani Wejherowo i piłkarze nożni...
ŻYCZENIA DLA NAUCZYCIELI

ŻYCZENIA DLA NAUCZYCIELI

Podziękowania i gratulacje dla nauczycieli i wszystkich pracowników...
STRACIŁ PRAWO JAZDY

STRACIŁ PRAWO JAZDY

Chwila nieuwagi może skutkować utratą prawa jazdy. Przekroczenie...
MISTRZOSTWA POWIATU W BADMINTONIE

MISTRZOSTWA POWIATU W...

W Bolszewie oraz w Wejherowie dzieci i młodzież szkolna uczestniczyli w...
POWIATOWY DZIEŃ EDUKACJI

POWIATOWY DZIEŃ EDUKACJI

Były podziękowania, gratulacje i nagrody za osiągnięcia w pracy...
16
Sobota
Październik 2021
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ambrożego, Florentyny, Gawła
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

PACJENTKA URATOWANA

2020-09-09 09:14:32

Po raz pierwszy w szpitalu w Wejherowie podjęto się leczenia udaru niedokrwiennego mózgu metodą trombektomii mechanicznej. Tydzień temu do placówki trafiła pacjentka, której jedyną szansą na uratowanie życia było szybkie zastosowanie tej metody leczenia. Zabieg zakończył się pełnym sukcesem.

Pod koniec sierpnia w szpitalu w Wejherowie wykonano pierwszy zabieg trombektomii u chorej z licznymi chorobami internistycznymi (astma, sztuczna mechaniczna zastawka serca, zapalenie płuc) i zaburzeniami krzepnięcia krwi. Podjęcie decyzji o zastosowaniu instrumentalnej formy usunięcia skrzepliny z tętnicy było jedyną możliwością pomocy chorej.

- Udar niedokrwienny mózgu jest chorobą polegającą na zamknięciu naczynia tętniczego w mózgu, powodując powstanie obszaru niedokrwienia. Klinicznie objawia się m.in.: niedowładami kończyn, zaburzeniami: mowy, równowagi, czucia czy widzenia. Najnowszymi metodami leczenia "świeżego" udaru niedokrwiennego jest tromboliza i trombektomia – mówi dr Alicja Mączkowiak, ordynator Oddziału Neurologii z Oddziałem Udarowym Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

Tromboliza to metoda leczenia udaru polegająca na podaniu dożylnie leku przeciwkrzepliwego mającego na celu rozpuszczenie skrzepliny zamykającej światło naczynia tętniczego mózgu. Zabieg ten musi się odbyć nie później niż 4,5 godz. od wystąpienia powyższych objawów. Trombektomia to najnowsza metoda leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Polega ona na instrumentalnym usunięciu skrzepliny z zamkniętego przez nią dużego naczynia tętniczego mózgowia. Czas, w którym można wykonać ten zabieg to 6 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów neurologicznych. Trombektomia najczęściej poprzedzana jest zabiegiem trombolizy.

- Istnieje grupa pacjentów, która ze względu na zaburzenia krzepnięcia krwi (przyjmowane niektóre leki kardiologiczne) nie może być poddana trombolizie. Wówczas jedyną możliwością udrożnienia naczynia tętniczego jest trombektomia mechaniczna. I taką metodą właśnie leczyliśmy naszą pacjentkę – mówi dr Artur Dziadkiewicz, specjalista neurolog z wejherowskiego szpitala. - Po zabiegu chora, która trafiła do naszej placówki w bardzo złym stanie: w badaniu neurologicznym miała znacznego stopnia niedowład prawych kończyn z zaburzeniami mowy, odzyskała zarówno sprawność prawej ręki i nogi, jak i ustąpiły zaburzenia mowy.

W leczeniu chorych dotkniętych udarem, najważniejszy jest czas, którego w przypadku tej pacjentki nie było. Interdyscyplinarny zespół Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie podjął się leczenia i pokazał, że takie zabiegi są możliwe do wykonywania w naszej placówce. Jest szansa, że ta nowoczesna metoda leczenia udaru niedokrwiennego mózgu będzie stosowana od tej pory częściej i tym samym zwiększą się szanse powrotu pacjentów do zdrowia.

opr. qrator

foto: Szpitale PomorskiePrzeczytaj również
Były podziękowania, gratulacje i nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktycznej. Nauczyciele oraz pracownicy oświaty z terenu powiatu wejherowskiego, w Dniu Edukacji Narodowej uczestniczyli w...

2021-10-14 10:12:47

Znasz kaszubski i potrafisz doskonale czytać tym języku? Sprawdź się. Zgłoś się do konkursu Méster Bëlnégò Czëtaniô, który organizuje Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w...

2021-10-06 09:33:58

W niedzielę 3 października w Lesie Piaśnickim odbyły się coroczne patriotyczno-religijne uroczystości upamiętniające osoby pomordowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Oddano hołd i...

2021-10-03 19:55:03

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!