JUBILEUSZ SUPERBOHATERÓW
W niedzielę, 15 czerwca w Parku Miejskim odbył się jubileuszowy...
2025-06-15

2025-06-13
WAKACYJNE TRENINGI»2025-06-09
POWIATOWE DERBY»2025-06-02
PORAŻKA Z WICELIDEREM»2025-05-27
UDANY TURNIEJ»
UCHWAŁA ANTYSMOGOWA
2020-09-29 13:10:18

Ma być czyściej i bezpieczniej. Radni sejmiku województwa pomorskiego przyjęli uchwały antysmogowe dla całego Pomorza. W perspektywie kilku lat z naszych domów całkowicie zniknąć mają najmniej wydajne i najbardziej trujące piece grzewcze na paliwa stałe, a ich miejsce mają zająć nowoczesne i ekologiczne instalacje, w tym także bazujące na odnawialnych źródłach energii.
Podczas sesji 28 września 2020 r. radni województwa przyjęli uchwały dotyczące zmiany ogrzewania domów w celu redukcji zanieczyszczenia powietrza.Zgodnie z założeniem uchwał antysmogowych mieszkańcy miast, którzy ogrzewają domy kotłami CO lub piecami na paliwa stałe, w pierwszej kolejności mają obowiązek podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. Jeśli nie ma możliwości podłączenia się do miejskiego ogrzewania, uchwały zezwalają na stosowanie do ogrzewania instalacji opartych na gazie lub lekkim oleju opałowym.
Na wsiach także obowiązuje wymiana źródeł ciepła na nowoczesne. Priorytetem mają być zbiorcze sieci ciepłownicze (nie ma obowiązku korzystania z gminnych sieci gazowych). Zgodnie z uchwałą zabrania się spalania węgla brunatnego, węgla kamiennego o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy o wilgotności powyżej 20 proc. Promowane mają być wszelkie instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii (solary, fotowoltaika, pompy ciepła, itp.). W perspektywie ma to doprowadzić do całkowitego wycofania z eksploatacji wszelkiego typu pieców CO na paliwa stałe.
Zarówno na wsiach, jak i w miastach z kotłów CO oraz pieców na paliwa stałe można korzystać do lipca 2035 roku (instalacje klasy 5 – najwyższej). Piece i kotły o niższej klasie (3 i 4) należy wymienić do września 2026 roku. Te, które nie mają określonej klasy albo są 1 lub 2 kategorii, należy wymienić już do września 2024 r.
Co ważne, jeżeli w domu mamy kominek (lub biokominek), który nie jest głównym źródłem ogrzewania, nie trzeba z niego rezygnować. Możemy nadal z nich korzystać pod warunkiem palenia w nich specjalnym do tego celu przygotowanym i sezonowanym drewnem kominkowym lub olejami do biokominków. Szczególnie ważne jest aby dym z kominka nie był uciążliwy dla sąsiadów. Przestarzałe wkłady kominowe warto wymienić na nowoczesne, ekologiczne.
Większość właścicieli domów jednorodzinnych, w perspektywie kilku/kilkunastu lat, czeka obowiązek całkowitej zmiany źródła ogrzewania. W niektórych przypadkach może to by bardzo kosztowna operacja. Wsparciem mają tu być dotacje z rządowego programu priorytetowego "Czyste Powietrze", którego realizacja zajmować się będzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku. Spodziewać należy się także, że poszczególne gminy wiejskie i miejskie, na terenie których obowiązywać będzie uchwała Sejmiku Województwa, przystąpią do rządowego programu "Stop Smog", w którym można uzyskać dofinansowanie na wykonaniu termomodernizacji i wymianie źródła ogrzewania w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych w wysokości 70 proc. kosztów dla inwestycji.
Samorząd województwa pomorskiego będzie dążyć do tego, aby w kolejnej unijnej perspektywie finansowej (RPO WP 2021-2027) wesprzeć finansowanie inwestycji w zakresie realizacji uchwały antysmogowej w zakresie, który nie został objęty programem "Czyste Powietrze" i "STOP SMOG" – tj. głównie w zabudowie wielorodzinnej (zwłaszcza w sytuacji, gdy nie pojawią się rządowe programy w tym zakresie).
qrator
Tagi:
sejmik województwa | Pomorze | uchwała antysmogowa | ogrzewanie | ciepło | piec | kominek | instalacja | paliwo stałe | węgiel | zanieczyszczenie | dym | ekologia | pył |-
2025-05-27
-
2025-05-21
-
2025-05-20
2025-05-27 10:52:58
NAJNOWSZE OKAZJE
NAJNOWSZE TUBONY
NAJNOWSZE GAZETKI
swoich znajomych!
z innymi!