OSZUKIWAŁ NA BLIKA

OSZUKIWAŁ NA BLIKA

Obcokrajowiec oszukujący metodą na Blika został zatrzymany przez...
PETYCJA MIESZKAŃCÓW

PETYCJA MIESZKAŃCÓW

Akcja społeczna pod nazwą Zryw na Śmiechowie, zatacza coraz szersze kręgi....
PROTEST POD SĄDEM

PROTEST POD SĄDEM

Wczoraj przed jednym z budynków Sądu Rejonowego w Wejherowie miał miejsce...
NOWY PARTNER KPSW

NOWY PARTNER KPSW

Kaszubsko-Pomorska Szkołą Wyższa uatrakcyjnia ofertę edukacyjną i pozyskuje...
NOWE POŁĄCZENIA PKS

NOWE POŁĄCZENIA PKS

Od nowego roku, dzięki pieniądzom z Funduszu Rozwoju Przewozów...
22
Piątek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Dominiki, Mateusza, Wincentego
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ŻÓŁTA STREFA

2020-10-02 08:23:05

Od najbliższej soboty powiat wejherowski trafia do tzw. strefy żółtej, w której obowiązują dodatkowe wymogi sanitarne mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się korona wirusa Sars-CoV-2. Decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia na podstawie dynamiki przyrostu zakażeń.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia podało aktualizację dotyczącą powiatów z największym przyrostem zakażeń koronawirusem. Zgodnie z przewidywaniami, pojawił się tam także powiat wejherowski. Oznacza to, że od soboty 3 października na całym terenie powiatu obowiązywać będą specjalne nakazy epidemiczne. W praktyce oznacza to że:

Obowiązywać będzie nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej (nie tylko w budynkach i miejscach użyteczności publicznej, także na zewnątrz pomieszczeń). Imprezy, takie jak wystawy, kongresy, targi czy konferencje, mogą się odbywać, pod warunkiem zachowania zasady że na jedną osobę uczestniczącą w wydarzeniu musi przypadać nie mniej niż 4 m kw. W restauracjach, barach i innych obiektach gastronomicznych także może przebywać jedna osoba na 4 m kw, a na dodatek gości obowiązuje nakaz zakrywanie ust i nosa do momentu zajęcia miejsca przy stoliku. Komunikacja miejska pracuje w specjalnym trybie, gdzie w pojeździe może przebywać tyle osób ile wynosi ilość miejsc siedzących albo tyle osób ile wynosi połowa z sumy wszystkich miejsc siedzących i stojących razem. Imprezy rodzinne, w tym wesela, chrzciny, itp., mogą się odbywać pod warunkiem, że nie uczestniczy w nich więcej niż 100 osób. W hotelach nie wolno organizować wydarzeń klubowych oraz dyskotek. W siłowniach może przebywać jedna osoba na 7 m kw.,  w kinach zajętych może być 25 proc. miejsc dla publiczności, a aquaparki i baseny mogą mieć maksymalnie 75 proc. obłożenia obiektu. Wchodząc na obiekty sportowe każdorazowo należy dezynfekować ręce. Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób.

Obostrzenia te będą obowiązywać do czasu opublikowania kolejnego raportu Ministerstwa Zdrowia (w najbliższy czwartek), który może zdecydować o przesunięciu powiatu wejherowskiego do innej strefy lub pozostaniu w dotychczasowej.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że wraz z powiatem wejherowskim w strefie żółtej znalazły się inne samorządy z terenu województwa pomorskiego: powiaty bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, pucki i słupski, a także miasta Gdańsk i Gdynia. Z kolei do strefy czerwonej, gdzie obostrzenia są jeszcze ostrzejsze, zaliczony został powiat kartuski oraz miasto Sopot. To bardzo ważna informacja, szczególnie dla osób które choćby ze względów zawodowych musza się przemieszczać.

Lista obostrzeń powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej. Powiaty z mniejszą ilością zakażeń ale z rosnącą tendencją zachorowań trafiająco strefy niebieskiej – "zagrożonej".

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Od nowego roku, dzięki pieniądzom z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, w powiecie wejherowskim uruchomiono kilkadziesiąt nowych połączeń autobusowych oraz zorganizowano dodatkowe kursy na...

2021-01-19 12:01:07

W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o wprowadzeniu nowych zasad przeprowadzania kwalifikacji wojskowej i w dwóch terminach.

2021-01-14 11:28:41

Pięciu kandydatów może stanąć w szranki w przedterminowych wyborach Wójta Gminy Wejherowo. We wtorek 12 stycznia br. Komisarz Wyborczy w Słupsku przekazał informację o komitetach wyborczych które...

2021-01-12 20:42:06

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!