PAMIĘTAJMY...

PAMIĘTAJMY...

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, więc coraz więcej ludzi pojawia się...
DOBRANA PARA

DOBRANA PARA

Mężczyzna i kobieta zostali zatrzymani w związku z kradzieżami ubrań w...
KASZUBSKIE DYKTANDO – NOWA FORMUŁA

KASZUBSKIE DYKTANDO – NOWA...

Z powodu panującej pandemii, organizatorzy XIX Kaszubskiego Dyktanda...
DANE EPIDEMICZNE

DANE EPIDEMICZNE

W weekend 93, w poniedziałek 32 a we wtorek 64 osoby z terenu powiatu...
PASJONAT HISTORII?

PASJONAT HISTORII?

Scytyjski miecz z okresu VIII-VI wieku p.n.e., cenne starodruki, broń białą...
21
Środa
Październik 2020
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Celiny, Hilarego, Janusza
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZWIĘKSZAMY RYGOR

2020-10-09 13:23:08

Skokowy wzrost ilości zakażeń koronawirusem skłonił rząd do potraktowania całego kraju jako tzw. strefę żółtą zagrożenia epidemicznego. W ślad  za tym poszły nowe obowiązki. Wybrane powiaty i miasta, gdzie ilość zachorowań jest szczególnie wysoka, zakwalifikowane będą do tzw. stref czerwonych.

Powiat wejherowski od blisko tygodnia jest już w żółtej strefie na podstawie decyzji Ministerstwa Zdrowia. Jest to wynikiem ponadprzeciętnej ilości diagnozowanych zachorowań w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Na wczorajszej (8 października) konferencji prasowej premier Morawiecki zapowiedział rozciągnięcie obostrzeń obowiązujących w strefie żółtej na cały kraj (za wyjątkiem tych powiatów które zostały zaliczone do strefy czerwonej), z jednoczesnym zaostrzeniem przepisów sanitarnych.

W ramach obostrzeń, od najbliższej soboty 10 października wszyscy przebywający w strefie żółtej zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej (sklepie, kościele, komunikacji zbiorowej, itp.). Osoby, które nie będą miały osłoniętego nosa i ust, będą karane. Za złamanie przepisu będzie mandat w wysokości 500 zł, który ma być znacznie częściej wystawiany. Osoby bez maseczki na żądanie policji lub straży miejskiej będą musiały okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Tylko tego typu dokument będzie ich chronił przed odpowiedzialnością i ukaraniem mandatem.

W uroczystościach rodzinnych może brać udział nie więcej niż 75 osób. Otwarte imprezy plenerowe mogą się odbywać pod warunkiem zgromadzenia nie więcej niż 100 osób. Trybuny na stadionach i widowniach mogą być zajęte maksymalnie w 25 procentach miejsc. Bary i restauracje obowiązuje limit 1 klienta na 4 m kw.

Wytyczne te, w ocenie rządu, mają spowodować wyhamowanie wzrostu ilości zakażeń. Priorytetem ma być zachowanie dystansu społecznego oraz zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej.

opr. qratorPrzeczytaj również
Przewidywania okazały się trafne. W związku z rosnącą ilością zdiagnozowanych przypadków zakażenia korona wirusem, powiat wejherowski został zakwalifikowany został do tzw. strefy czerwonej, w...

2020-10-16 09:00:10

Skromna uroczystość w Starostwie. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyróżnienia i nagrody otrzymali nauczyciele ze szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Wejherowski.

2020-10-15 10:14:27

Wraz z zakończeniem dotychczasowej kadencji Rady Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, wręczono nominacje nowym osobom, nominowanym do tego gremium przez instytucje...

2020-10-20 09:47:48

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!