DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Skromną oprawę miały tegoroczne obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych....
POWRÓT NA BOISKO

POWRÓT NA BOISKO

Grający w II grupie III ligi piłki nożnej Gryf Wejherowo, za kilka dni...
"INTELIGENTNE" PRZEJŚCIE

"INTELIGENTNE" PRZEJŚCIE

Tradycyjna sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych, może mieć...
POSIADAŁ AMUNICJĘ

POSIADAŁ AMUNICJĘ

Mężczyzna posiadał łącznie prawie 400 sztuk amunicji pochodzącej z czasów...
MECZ SIĘ NIE ODBYŁ

MECZ SIĘ NIE ODBYŁ

Kolejny raz w tym roku szczypiorniści KS Tytani Wejherowo nie wybiegli na...
1
Poniedziałek
Marzec 2021
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Albina, Antoniny, Radosławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

2021-01-26 10:04:51

Z uwagi na społeczne obostrzenia epidemiczne, laureatów VII Regionalnego Konkursu "Méster Bëlnégò Czëtaniô" poznaliśmy w formie zdalnej. Organizatorzy przygotowali i opublikowali w Internecie film z ogłoszenia wyników.

Pomimo prób, nie udało się przygotować i przeprowadzić etapu finałowego konkursu. Naprzeszkodzie stanęła konieczność działania w ostrym reżimie epidemicznym. W związku z tym jury podjęło decyzje o wyborze laureatów na podstawie wcześniej nadesłanych prezentacji konkursowych – uczestnicy samodzielnie nagrywali pliki wideo ze swoimi prezentacjami i przesyłali je do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Mistrzami Pięknego Czytania w języku kaszubskim i laureatami VII Regionalnégò Kònkùrsu Méster Bëlnégò Czëtaniô zostali:

szkoła podstawowa klasy I-III

 • 1. Zofia Drewczyńska (Zespół Szkół w Skorzewie – powiat kościerski) 
 • 2. Łucja Siedlecka (SP w Kołczygłowach – powiat bytowski)  
 • 3. Paulina Bielawa (SP w Trzepowie – powiat gdański) 
 • wyróżnienia: Anastazja Bobkowska (SP w Kaliszu – powiat kościerski), Julia Dułak (SP w Lisich Jamach – powiat kartuski), Mikołaj Drewczyński (Zespół Szkół w Skorzewie – powiat kościerski), Krzysztof Kowalkowski (SP w Bączu – powiat kartuski), Agata Miotk (SP w Mojuszu – powiat kartuski), Antonina Pelowska (SP nr 4 w Kościerzynie), Natalia Tybora (Zespół Szkół w Borowym Młynie – powiat bytowski) 

szkoła podstawowa kl. IV-VI

 • 1. Roksana Czaja (SP w Kożyczkowie – powiat kartuski) 
 • 2. Nicole Piątek (SP w Łubnie – powiat bytowski) 
 • 3. Ex aequo Kacper Marszk (SP w Tuchlinie – powiat kartuski) i Roksana Głodowska (Zespół Szkół w Skorzewie – powiat kościerski) 
 • wyróżnienia: Witosława Dziemińska (Zespół Szkół w Skorzewie – powiat kościerski), Milena Koska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dębnicy Kaszubskiej – powiat słupski), Katarzyna Kożyczkowska (SP w Pobłociu – powiat wejherowski), Antoni Majkowski (SP w Orlu – powiat wejherowski), Joanna Majkowska (SP Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Wejherowie), Fabian Okrój (SP w Łebieńskiej Hucie – powiat wejherowski), Agnieszka Roszkowska (SP w Tuchlinie – powiat kartuski), Olga Tomaczkowska (Zespół Szkół w Skorzewie – powiat kościerski), Kinga Zaborowska (Zespół Kształcenia w Łubianie – powiat kościerski) 

szkoła podstawowa kl. VII-VIII

 • 1. Julia Dzięgelewska (SP w Bolszewie – powiat wejherowski) 
 • 2. Nikodem Bladowski (SP w Łebnie – powiat wejherowski) 
 • 3. Kornelia Garstka (SP w Górze – powiat wejherowski) 
 • wyróżnienia: Alicja Flisikowska (SP nr 4 w Kościerzynie), Sandra Hinca (SP w Miechucinie – powiat kartuski), Izabela Kossak-Główczewska (SP w Brzeźnie Szlacheckim – powiat bytowski), Aniela Makurat (SP nr 4 w Kościerzynie), Szczepan Makurat (SP nr 4 w Kościerzynie), Milena Świątek-Brzezińska (SP w Brzeźnie Szlacheckim – powiat bytowski), Emilia Szyszka (SP w Swornegaciach – powiat chojnicki) 

szkoła ponadpodstawowa

 • 1. Marta Kujach (I LO w Kościerzynie) 
 • 2. Kacper Krzebietke (Collegium Marianum – Katolickie LO w Peplinie)
 • 3. Anna Frankowska (I LO w Kartuzach) 
 • wyróżnienia: Wiktoria Furman (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie), Karolina Okrój (I LO w Wejherowie), Wiktoria Stolc (I LO w Kościerzynie) 

 dorośli

 • 1. Karolina Serkowska (Kartuzy)  
 • 2. Iwona Makurat (Kościerzyna)
 • 3. Janina Mielewczyk (Sierakowice)
 • wyróżnienia: Elżbieta Bugajna (Ramleje), Monika Szewczuk (Warszawa), Paweł Wittbrodt (Gdynia)

Organizatorzy są bardzo zadowoleni z frekwencji i poziomu uczestników. Cieszy fakt, że pomimo konieczności zmian trybu prowadzenia konkursu oraz przesunięcia terminu jego rozstrzygnięcia, chętnych do zmierzenia się z czytaniem kaszubskiej literatury nie zabrakło. Warto podkreślić, że wśród uczestników znalazło się wiele osób spoza terenu naszego województwa, co świadczy o popularności konkursu Méster Bëlnégò Czëtaniô.

opr. qratorPrzeczytaj również
Młodzi twórcy nagrodzeni. W Starostwie Powiatowym odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na spot lub mem promujący szczepienia przeciwko covid-19 wśród kadry pedagogicznej...

2021-02-27 12:10:22

W związku z wystąpieniem ogniska wirusa wysoce zjadliwej grypy typ H5N8 u ptaków w Parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dla...

2021-02-26 10:10:17

Kaszubsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Wejherowie pozyskała nowego partnera. Dzięki współpracy z Instytutem Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej, uczelnia uruchomiła nowy kierunek studiów...

2021-02-20 13:48:28

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!