UROCZYSTE OTWARCIE SĄDU

UROCZYSTE OTWARCIE SĄDU

W miniony piątek odbyła się uroczystość oficjalnego oddania do użytku nowej...
ZASŁUŻONA PORAŻKA GRYFA

ZASŁUŻONA PORAŻKA GRYFA

W sobotę Gryf poniósł pierwszą porażkę na własnym boisku w sezonie. Na...
TYTANI ZWYCIĘŻAJĄ

TYTANI ZWYCIĘŻAJĄ

Okazałe zwycięstwo Tytanów w Elblągu. W meczu drugiej kolejki I ligi piłki...
WEEKEND SENIORA

WEEKEND SENIORA

Specjalnie dla osób 60+, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej...
PROJEKT "DOSTĘPNA SZKOŁA"

PROJEKT "DOSTĘPNA SZKOŁA"

Dostępna szkoła to szkoła, w której każde dziecko może w pełni rozwinąć...
26
Niedziela
Wrzesień 2021
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Cypriana, Justyny, Ä?ucji
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZJADLIWA PTASIA GRYPA

2021-01-29 09:39:58

Na terenie powiatu wejherowskiego stwierdzono pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Ognisko zostało stwierdzone w stadzie drobiu przyzagrodowego, w miejscowości Warzno (gmina Szemud). W tej sprawie zwołane zostało posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Grypa ptaków jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wywoływaną przez wirus, charakteryzujący się dużym stopniem zmienności, wyrażający się między innymi występowaniem wielu odmian serotypowych (określanych symbolami "H" i "N") oraz zróżnicowanym stopniem patogenności. Zakażenia wywołane przez dwa podtypy – H5 i H7 – podlegają obowiązkowemu zwalczaniu, co wiąże się z poważnymi skutkami ekonomicznymi.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 pojawił się po raz pierwszy w Chinach w 2009 roku. W 2014 roku został przeniesiony do Europy przez ptaki dzikie, jednak epidemia miała wówczas ograniczone rozmiary. W październiku 2016 roku wirus pojawił się w Europie ponownie.

Aktualnie na terenie powiatu wejherowskiego ujawniono pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, o czym poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii. Ognisko zostało stwierdzone w stadzie drobiu przyzagrodowego, w miejscowości Warzno, gm. Szemud.

W związku z tym zdecydowany o utworzeniu na terenie Gmin Szemud i Wejherowo tzw. obszarów zapowietrzonych – w promieniu 3 km od ogniska oraz tzw. obszar zagrożony – w promieniu 10 km od ogniska choroby. Zasięg obszarów zostanie podany w Rozporządzeniu Wojewody Pomorskiego, które ukaże się w najbliższych dniach w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Wirus HPAI/H5N8, przeniesiony do Europy przez dzikie ptaki migrujące, cechuje wysoka zjadliwość zarówno dla drobiu, jak i wielu gatunków ptaków dzikich. Wszystkie przypadki, w których u drobiu zaobserwowana została podwyższona śmiertelność oraz spadek apetytu powinny być natychmiast zgłaszane Inspekcji Weterynaryjnej.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wejherowie przygotował stosowne wytyczne postępowania, do których powinni się dostosować wszyscy hodowcy drobiu.

Środki prewencyjne powinny obejmować utrzymywanie ptaków w zamknięciu (uniemożliwienie kontaktu z ptakami dzikimi) oraz wzmocnienie zasad bioasekuracji na fermach, w celu minimalizacji ryzyka przeniesienia wirusa do gospodarstwa za pośrednictwem zanieczyszczonego sprzętu lub na odzieży, butach i środkach transportu. Aktualnie nie ma powodu do podejmowania szczególnych działań w odniesieniu do ludzi, wskazana jest jednak rutynowa ostrożność i stosowanie zasad higieny po kontakcie z drobiem oraz ptakami dzikimi.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrestiżowe wyróżnienie dla Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wystawa stała z Książnicy prof. Gerarda Labudy otrzymała wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne...

2021-09-23 09:35:49

W miniony piątek w Białej odbyły uroczystości patriotyczno-religijne, upamiętniające miejsce walki i spoczynku żołnierzy 1 Morskiego Pułku Strzelców, którzy zginęli w obronie Ziemi Wejherowskiej...

2021-09-12 14:43:47

W związku z występującym wciąż zagrożeniem epidemicznym COVID-19 oraz w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, Starostwo Powiatowe w Wejherowie wprowadza zmiany w systemie obsługi petentów.

2021-09-09 10:36:39

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!