DOTACJE PRZYZNANE

DOTACJE PRZYZNANE

Umowy na realizację zadań publicznych na rzecz mieszkańców, przez...
UWAGA - KOMUNIKAT!

UWAGA - KOMUNIKAT!

W związku z wystąpieniem ogniska wirusa wysoce zjadliwej grypy typ H5N8 u...
KAMERA TERMOWIZYJNA

KAMERA TERMOWIZYJNA

Nowy sprzęt trafił w ręce strażaków. Dzięki wsparciu miasta, Ochotnicza...
DLA KOGO GRYF LITERACKI?

DLA KOGO GRYF LITERACKI?

Aż 34. tytuły książkowe już zostały zgłoszone do konkursu Gryf Literacki,...
NOWY ŁACZNIK DROGOWY

NOWY ŁACZNIK DROGOWY

W ramach projektu Rewitalizacja Śródmieścia Wejherowa, powstanie nowe...
26
Piątek
Luty 2021
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1234567
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZJADLIWA PTASIA GRYPA

2021-01-29 09:39:58

Na terenie powiatu wejherowskiego stwierdzono pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Ognisko zostało stwierdzone w stadzie drobiu przyzagrodowego, w miejscowości Warzno (gmina Szemud). W tej sprawie zwołane zostało posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Grypa ptaków jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wywoływaną przez wirus, charakteryzujący się dużym stopniem zmienności, wyrażający się między innymi występowaniem wielu odmian serotypowych (określanych symbolami "H" i "N") oraz zróżnicowanym stopniem patogenności. Zakażenia wywołane przez dwa podtypy – H5 i H7 – podlegają obowiązkowemu zwalczaniu, co wiąże się z poważnymi skutkami ekonomicznymi.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 pojawił się po raz pierwszy w Chinach w 2009 roku. W 2014 roku został przeniesiony do Europy przez ptaki dzikie, jednak epidemia miała wówczas ograniczone rozmiary. W październiku 2016 roku wirus pojawił się w Europie ponownie.

Aktualnie na terenie powiatu wejherowskiego ujawniono pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, o czym poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii. Ognisko zostało stwierdzone w stadzie drobiu przyzagrodowego, w miejscowości Warzno, gm. Szemud.

W związku z tym zdecydowany o utworzeniu na terenie Gmin Szemud i Wejherowo tzw. obszarów zapowietrzonych – w promieniu 3 km od ogniska oraz tzw. obszar zagrożony – w promieniu 10 km od ogniska choroby. Zasięg obszarów zostanie podany w Rozporządzeniu Wojewody Pomorskiego, które ukaże się w najbliższych dniach w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Wirus HPAI/H5N8, przeniesiony do Europy przez dzikie ptaki migrujące, cechuje wysoka zjadliwość zarówno dla drobiu, jak i wielu gatunków ptaków dzikich. Wszystkie przypadki, w których u drobiu zaobserwowana została podwyższona śmiertelność oraz spadek apetytu powinny być natychmiast zgłaszane Inspekcji Weterynaryjnej.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wejherowie przygotował stosowne wytyczne postępowania, do których powinni się dostosować wszyscy hodowcy drobiu.

Środki prewencyjne powinny obejmować utrzymywanie ptaków w zamknięciu (uniemożliwienie kontaktu z ptakami dzikimi) oraz wzmocnienie zasad bioasekuracji na fermach, w celu minimalizacji ryzyka przeniesienia wirusa do gospodarstwa za pośrednictwem zanieczyszczonego sprzętu lub na odzieży, butach i środkach transportu. Aktualnie nie ma powodu do podejmowania szczególnych działań w odniesieniu do ludzi, wskazana jest jednak rutynowa ostrożność i stosowanie zasad higieny po kontakcie z drobiem oraz ptakami dzikimi.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
W związku z wystąpieniem ogniska wirusa wysoce zjadliwej grypy typ H5N8 u ptaków w Parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dla...

2021-02-26 10:10:17

Kaszubsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Wejherowie pozyskała nowego partnera. Dzięki współpracy z Instytutem Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej, uczelnia uruchomiła nowy kierunek studiów...

2021-02-20 13:48:28

Od najbliższego poniedziałku Powiatowy Urząd Pracy rozpoczyna przyjmowanie wniosków o przyznanie osobom bezrobotnym środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz przyjmowanie wniosków o...

2021-02-16 09:01:27

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!