JUBILEUSZ MZK

JUBILEUSZ MZK

To już 40 lat minęło odkąd na ulicach Wejherowa pojawiły się miejskie...
ZWYCIĘSTWO W PUCHARZE POLSKI

ZWYCIĘSTWO W PUCHARZE POLSKI

W środę, w ramach III rundy pomorskich eliminacji do rozgrywek Pucharu...
"SYBILLA" DLA MUZEUM

"SYBILLA" DLA MUZEUM

Prestiżowe wyróżnienie dla Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki...
BIESIADA LITERACKA

BIESIADA LITERACKA

W najbliższą niedzielę Agencja Artystyczna Nehrebeccy zaprasza do...
"6" POJEDZIE INACZEJ

"6" POJEDZIE INACZEJ

W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, rozkład jazdy linii autobusowej nr 6...
23
Czwartek
Wrzesień 2021
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Bogusława, Liwiusza, Tekli
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ROZBUDOWA STAROSTWA - FOTO

2021-09-06 12:18:33

Uroczystość poświęcenia, podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod rozbudowę budynku Starostwa Powiatowego, miała miejsce w miniony piątek. Gościem specjalnym uroczystości była sekretarz w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Małgorzata Zwiercan.

Wmurowani aktu erekcyjnego odbyło się na II piętrze Starostwa. Uczestników uroczystości przywitała starosta Gabriela Lisius, która w skrócie przybliżyła historię budynku Starostwa Powiatowego znajdującego się przy ul. 3 Maja 4, od początku jego wybudowania aż do chwili obecnej.

Budynek powstał w latach 1909-1910 na potrzeby ówczesnych władz powiatu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., budynek nadal służył jako siedziba władz samorządowych Powiatu Morskiego. Po zakończeniu II wojny światowej mieściła się w nim siedziba Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. 26 lutego W 1970 roku wybuchł w nim pożar, w wyniku którego spłonęło poddasze (budynek posiadał wtedy dach marsandowy). Na poddaszu mieściło się archiwum, które doszczętnie spłonęło. Po pożarze budynek został odremontowany ale już bez dachu marsandowego i do roku 1975 był siedzibą Powiatowej Rady Narodowej. Po reformie administracyjnej, w wyniku której całkowicie zlikwidowano szczebel powiatowy, od 1976 roku budynek przestał pełnić funkcje publiczne. W kolejnych latach mieściło się w nim Liceum Medyczne i Zespół Szkół Medycznych. W 1990 roku w części pomieszczeń swoją siedzibę miał Urząd Rejonowy w Wejherowie. Od 1 stycznia 1999 roku w budynku zaczynają funkcjonować władze Powiatu Wejherowskiego, przywrócone jako szczebel samorządowy po reformach administracyjnych rządu Jerzego Buzka. Przez kilka kolejnych lat funkcjonowały tu wspólnie z Urzędem Rejonowym i Zespołem Szkół Medycznych. Ostatnie pomieszczenia wykorzystywane w celach edukacyjnych były jeszcze w roku szkolnym 2003/2004. Aktualnie budynek w całości wykorzystywany jest na potrzeby Starostwa Powiatowego.

- Dzisiaj powiat wejherowski liczy ponad 220 tys. mieszkańców. Przez dwadzieścia lat funkcjonowania powiatu jako szczebla samorządowego, liczba ta wzrosłą aż o 60 tys. To powoduje że ilość spraw do załatwienia jest bardzo duża i potrzeba więcej osób do obsługi mieszkańców. Dlatego zapadła decyzja przebudowy, nadbudowy i rozbudowy budynku. Dzięki temu uzyskamy III piętro, wracając jednocześnie do historycznego wyglądu budynku Starostwa Powiatowego” – powiedziała starosta Gabriela Lisius. - Trzecie piętro będzie liczyć 900 m kw. powierzchni, w których stworzymy dodatkowe pomieszczenia do obsługi mieszkańców.

Głównym celem inwestycji jest przywrócenie historycznych walorów architektoniczno-estetycznych budynku Starostwa Powiatowego, jako dominanty przestrzennej Wejherowa, a także standaryzacja, na miarę XXI wieku, miejsc pracy i świadczonych usług publicznych. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 9,5 mln zł, z czego dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wynosi ponad 5,3 mln zł. Kolejne ponad 100 tys. zł na montaż nowoczesnej windy pozyskano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wmurowania aktu erekcyjnego dokonali: starosta Gabriela Lisius, sekretarz w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Małgorzata Zwiercan, przewodniczący Rady Powiatu Józef Reszke, przedstawiciel generalnego wykonawcy inwestycji Mariusz Gustowski, probosz parafi pw. św. Leona Wielkiego, ksiądz kanonik Marian Detlaf, a także radni powiatowi oraz naczelnicy wydziałów starostwa.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrestiżowe wyróżnienie dla Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wystawa stała z Książnicy prof. Gerarda Labudy otrzymała wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne...

2021-09-23 09:35:49

W miniony piątek w Białej odbyły uroczystości patriotyczno-religijne, upamiętniające miejsce walki i spoczynku żołnierzy 1 Morskiego Pułku Strzelców, którzy zginęli w obronie Ziemi Wejherowskiej...

2021-09-12 14:43:47

W związku z występującym wciąż zagrożeniem epidemicznym COVID-19 oraz w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, Starostwo Powiatowe w Wejherowie wprowadza zmiany w systemie obsługi petentów.

2021-09-09 10:36:39

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!