SPORTOWY WEEKEND

SPORTOWY WEEKEND

Naszych ligowców czeka pracowita sobota, a kibice sportowi nie będą mieli...
WSPARCIE Z PFRON

WSPARCIE Z PFRON

Siedem projektów mających na celu poprawę warunków bytowania i...
WANOGA 2022

WANOGA 2022

Już jutro rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu podróżników, odkrywców,...
RODZINNE MUZYKOWANIE

RODZINNE MUZYKOWANIE

Do 9 października przyjmowane są zgłoszenia do V Rodzinnego Przeglądu...
NARKOTYKI

NARKOTYKI

Wspólna akcja mundurowych z Wejherowa, Rumi i Redy pozwoliła zatrzymać...
7
Piątek
Październik 2022
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Krystyna, Marii, Marka
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

KASZUBKIE DZIEDZICTWO KULTUROWE

2022-09-14 13:12:56

Starostwo Wejherowskie podjęło inicjatywę mającą na celu doprowadzenie do wpisania na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego pielgrzymki na Kalwarię Wejherowską wraz z Pokłonem Feretronów. Procedura jest czasochłonna ale jak uważa starosta Gabriela Lisius, szanse na zakończenie jej powodzeniem są bardzo duże.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego powstała na mocy ratyfikowania przez Polskę konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Nakłada ona na państwa-sygnatariuszy obowiązek ochrony i inwentaryzacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego - tradycji, zwyczajów, rytuałów i obrzędów świątecznych, umiejętności związanych z rzemiosłem, itp. Aktualnie województwo pomorskie posiada trzy wpisy: Hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej, Carillonowa muzyka w Gdańsku i Tradycyjne szkutnictwo z Pucka. W naszym kraju aktualnie na liście krajowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajduje się 49 wpisów. Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

Jednym z regionalnych obrzędów, który spełnia kryteria stawiane obrzędom, zwyczajom, czy rzemiosłom jest „Pielgrzymki na Kalwarię Wejherowską wraz z Pokłonem Feretronów”, dlatego starosta Gabriela Lisius podjęła decyzję o rozpoczęciu procedury mającej na celu wpisanie tego zwyczaju na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

- Zależy nam na tym, by nasza tradycja pielgrzymek została zauważona i doceniona mówi starosta Gabriela Lisius. - Chcielibyśmy, by kolejne pokolenia rozumiały wartość duchową i kulturową pielgrzymek. Czeka nas długa droga. Jesteśmy pewni, że jeśli zakończymy ten proces sukcesem, będzie to niezwykle cenna promocja dziedzictwa kulturowego Powiatu Wejherowskiego.

Znalezienie się na krajowej liście będzie wyrazem uznania dla tej pięknej tradycji i osób kultywujących ją od pokoleń. Krajowy rejestr niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest rozpoznawalną marką, a wpis zapewnia promocję w kanałach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a także wzmacnia zainteresowanie mediów. Otwiera też drogę do ubiegania się o wsparcie finansowe z krajowych i regionalnych programów pomocowych.

qratorPrzeczytaj również
W miniony piątek Zarząd Powiatu Wejherowskiego spotkał się w starostwie powiatowym z delegacją samorządowców litewskich, z zaprzyjaźnionego Rejonu Święciańskiego. Delegacji przewodził mer...

2022-10-02 20:25:54

Siedem projektów mających na celu poprawę warunków bytowania i funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, otrzyma wsparcie finansowe z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych....

2022-10-07 13:37:27

Przez najbliższy miesiąc nieczynny będzie Oddział Chirurgii Dziecięcej Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. Wstrzymane zostaną przyjęcia dzieci na oddział oraz przypadki chirurgiczno-urazowe...

2022-09-30 10:18:18

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!