"JO" - RECENZJA

"JO" - RECENZJA

Warszawski śledczy Borys Iwanicki przyjeżdża do niewielkiego miasteczka na...
UMOWA PODPISANA

UMOWA PODPISANA

Wczoraj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o...
WIELKANOCNA PROSTOTA

WIELKANOCNA PROSTOTA

Coraz większą popularność zyskuje minimalizm inspirowany naturą. Ten styl...
KOMUNIKAT STAROSTWA

KOMUNIKAT STAROSTWA

Osoby, które w Wielki Piątek chciały załatwić swoje sprawy w Starostwie...
HENRYKOWE ARCHIPELAŻKI

HENRYKOWE ARCHIPELAŻKI

Po niedawnej wystawie Tomasza Meringa, możemy w Kamienicy Sztuki oglądać...
22
Wtorek
Kwiecień 2025
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
فukasza, Kai, Nastazji
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

CO WIEMY O ATOMIE

2022-11-05 16:05:26

Kolejny raz w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące budowy elektrowni jądrowej  w Kopalinie-Lubiatowie oraz infrastruktury towarzyszącej. Samorządowcy z terenu powiatu wejherowskiego oraz przedstawiciele środowisk przedsiębiorców i pracodawców zapoznali się z aktualnym stanem działań związanych z tym przedsięwzięciem.

Otwierając spotkanie starosta Gabriela Lisius zapoznała wszystkich obecnych z oficjalną informacją jaką otrzymała z kancelarii Prezesa Rady Ministrów informujące o podjęciu przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 2 listopada 2022 r. uchwały w sprawie realizacji niezbędnych działań w zakresie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Uchwała ta dotyczy m.in. budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, w tym oddanie pierwszego bloku jądrowego do 2033 roku. Rada Ministrów zaakceptowała m.in. wybór technologii Westinghouse dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wskazanej przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe preferowanej lokalizacji: Lubiatowo-Kopalino, gmina Choczewo, ze względu na konieczność zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych, a także uwzględniając uwarunkowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i charakterystykę stosowanych w reaktorach jądrowych systemów bezpieczeństwa. Elektrownia będzie posiadać moc do 3.750 MW, w oparciu o technologię reaktorów AP1000. Pierwszy blok powstanie do 2033 roku. Niezwłocznie podjęte zostaną także działania w celu przygotowania i realizacji budowy drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej w Polsce.

Następnie Marcin Skolimowski w imieniu Polskich Elektrowni Jądrowych przedstawił osoby, które kolejno referowały zagadnienia, z ramienia PEJ, jak i Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz PKP Polskie Linie Kolejowe.

Uczestnicy spotkania najpierw zapoznali się z ramowym programem i harmonogramem budowy elektrowni jądrowej w Kopalinie-Lubiatowie, w kontekście strategicznych dokumentów precyzujących politykę energetyczną Polski na najbliższe dekady. Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac przygotowawczych do budowy, aktualnie spółka PEJ jest w trakcie procedowania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.

W dalszej części spotkania przedstawiono zadania oraz sprecyzowano na jakim etapie są procesy związane z projektowaniem drogi krajowej mającej połączyć teren budowy elektrowni z drogą ekspresową S6 (Trasa Kaszubska) w węźle Łęczyce, wyprowadzeniem mocy z elektrowni jądrowej i wprowadzenia jej do krajowej sieci energetycznej oraz koncepcji skomunikowania na czas budowy oraz eksploatacji elektrowni jądrowej z sieciami kolejowymi poprzez doprowadzenie do Kopalina-Lubiatowa zelektryfikowanej linii kolejowej. Zebrani wysłuchali także informacji na temat budowy molo towarowego na potrzeby dostarczania wielkogabarytowych części i materiałów drogą morską, za którą odpowiadać będzie Urząd Morski w Gdyni. Ostatnią prezentacją było omówienie uwarunkowań środowiskowych i sposobów rozwiązania problemów w tym zakresie, związanych z inwestycją budowlaną. Poruszono także zagadnienia bezpieczeństwa radiologicznego terenu elektrowni jądrowej i jej najbliższej okolicy.

W trakcie spotkania zaprezentowana została wizualizacja kompleksu projektowanej elektrowni jądrowej z uwzględnieniem pełnej infrastruktury teletechnicznej, energetycznej, wodno-kanalizacyjnej i komunikacyjnej.

Spotkanie zakończyło się ożywioną dyskusją podczas której środowiska lokalnych przedsiębiorców wyraziły chęć szerokiego uczestnictwa w charakterze podwykonawców, w pracach budowlanych związanych z powstaniem elektrowni jądrowej, jak i inwestycji towarzyszących. Samorządowcy formułowali uwagi i zastrzeżenia do części przyjętych założeń projektowanych inwestycji towarzyszących. Kwestie te będą szczegółowo omawiane i rozwiązywane podczas spotkań grup roboczych.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.pl



Przeczytaj również
Osoby, które w Wielki Piątek chciały załatwić swoje sprawy w Starostwie Powiatowym, muszą się pospieszyć. Tego dnia urząd będzie pracował krócej.

2025-04-17 11:53:24

Dni Piaśnickie to czterodniowe wydarzenie połączona z uroczystymi obchodami upamiętniającymi zamordowanych przez niemieckich okupantów w Lesie Piaśnickim podczas drugiej wojny światowej.

2025-04-07 12:55:47

W czwartek, 3 kwietnia, rozpoczęły się uroczystości i wydarzenia związane z obchodami Dni Piaśnickich, organizowanych corocznie przez Gminę Wejherowo. Głównym celem wydarzeń jest upamiętnienie...

2025-04-04 10:10:10

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!