DZIEŃ JAKUBA 2024

DZIEŃ JAKUBA 2024

Już w najbliższy weekend z okazji 381. rocznicy założenia miasta, odbędzie...
WODNE ATRAKCJE

WODNE ATRAKCJE

To będzie pierwszy, pełny sezon parku wodnej rozrywki. Od 29 maja Wodne...
SREBRNA ŻANETA

SREBRNA ŻANETA

Do kolekcji swoich medali i tytułów mistrzowskich Żaneta Stenka dołożyła...
NOC MUZEÓW - FOTO

NOC MUZEÓW - FOTO

Piękna pogoda i wielu zwiedzających. Wejherowska Noc Muzeów spodobała się...
NIEZWYKŁE SERCE

NIEZWYKŁE SERCE

W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie dokonano niezwykłej...
21
Wtorek
Maj 2024
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Jana, Moniki, Wiktora
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

SAMORZĄDOWCY PYTAJĄ

2023-05-12 14:59:07

Co zrobić aby w okresie realizacji inwestycji towarzyszących budowie elektrowni atomowej w Lubiatowie-Kopalinie zminimalizować niedogodności z tym związane dla mieszańców i lokalnego biznesu. To był główne zagadnienie o jakim dyskutowano podczas spotkania roboczego jakie odbyło się w miniony czwartek w Starostwie Powiatowym w Wejherowie.

Na zaproszenie samorządowców do Wejherowa przybyli przedstawiciele spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Polskich Kolei Państwowych – Polskie Linie kolejowe. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, przedstawiciel Wojewody Pomorskiego oraz Przedstawiciel Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Spotkanie składało się z dwóch części. Najpierw zgromadzeni zapoznali się z aktualnym stanem prac związanych z przygotowaniami do budowy infrastruktury towarzyszącej budowie i eksploatacji elektrowni atomowej (sieć drogowa, kolejowa i energetyczna) oraz zapoznali się z planami instytucji zaangażowanych w realizację tych projektów w perspektywie najbliższych miesięcy.

W drugiej części dyskutowano o bieżących problemach lokalnych samorządów, w związku z planami budowy elektrowni. Samorządowcy zgłaszali swoje zastrzeżenia do planowanego harmonogramu działań, przedstawiali swoje postulaty i zwracali uwagę na obszary w których niezbędne są natychmiastowe działania w celu należytego zadbania o lokalną infrastrukturę transportową. Wskazywano przede wszystkim na zagrożenia wynikające z procesu budowy nowej drogi krajowej mającej połączy drogę ekspresową S6 z placem budowy elektrowni. Budowa nowego połączenia drogowego, która szczególnie w początkowej fazie będzie intensywnie wykorzystywać drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne do wielkogabarytowego transportu materiałów i sprzętu budowlanego, pociągnie za sobą degradację lokalnych ciągów transportowych, drastycznie zwiększając także ilości pojazdów (głównie ciężarowych) na wybranych odcinkach dróg. W tej sprawie strona samorządowa sformułowała kilka konkretnych wniosków które z powinny jak najszybciej trafić pod obrady rządu.

Nie mniej ożywiona dyskusja dotyczyła planowanych rozwiązań kolejowych. Samorządowcy podkreślali, że bez wykonania modernizacji linii kolejowej LK 202 (Gdańsk - Wejherowo) pod znakiem zapytania stanie możliwość efektywnego transportu materiałów na plac budowy w Lubiatowie-Kopalinie, zmodernizowana linią LK 230 z Wejherowa do Choczewa. W celu uniknięcia powstania "wąskiego gardła" samorządowcy wskazali konkretne przedsięwzięcia, których podjęcie powinno zawczasu rozwiązać ten problem. Działania te nie mieszczą się w kompetencjach jednostek samorządu terytorialnego zarówno z uwagi na ich charakter jak i potencjalne koszty.

Kolejne spotkanie, poświęcone przede wszystkim uzgodnieniu inwestycji drogowych i kolejowych realizowanych na potrzeby budowy elektrowni atomowej, odbędzie w się w Starostwie w Wejherowie jeszcze przed wakacjami.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu wejherowskiego wzięli udział we wspólnej zabawie – interaktywnej grze miejskie...

2024-05-12 19:08:46

Całkowicie nowe rozdanie we władzach Powiatu Wejherowskiego. Podczas pierwszej sesji nowej kadencji Rady Powiatu wyłoniła się nowa większość, która dokonała wyboru prezydium Rady, Starosty oraz...

2024-05-06 21:29:32

W miniony piątek w Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbyły się Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom. Nagrodą dla najlepszych będzie udział...

2024-05-01 17:05:59

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!