BLIŻEJ DO ATOMU

BLIŻEJ DO ATOMU

Ważny krok na drodze do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce....
GRAJĄ LIGOWCY

GRAJĄ LIGOWCY

Nasi szczypiorniści i futboliści mecze nadchodzącej kolejki rozegrają w...
OSTRZEŻENIE SANEPIDU

OSTRZEŻENIE SANEPIDU

Z powodu ujawnienia zanieczyszczeń mikrobiologicznych, Państwowy Powiatowy...
BOSS W AKCJI

BOSS W AKCJI

Skuteczna koordynacja działań oraz wykorzystanie psa tropiacego pozwoliły...
KONCERT PAMIĘCI

KONCERT PAMIĘCI

Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej w 1939 r.,...
23
Sobota
Wrzesień 2023
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Bogusława, Liwiusza, Tekli
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

CENTRUM ENERGETYKI ODNAWIALNEJ

2023-09-05 14:50:16

Ambitne plany i znakomite perspektywy. We współpracy z państwowymi przedsiębiorstwami z branży energetycznej, w Wejherowie ma powstać Powiatowe Centrum Promocji Energetyki. Będzie się mieścić w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie.

We wtorek, 4 września w PZS nr 2 w Wejherowie (popularny "Elektryk") odbył się briefing prasowy podczas którego zapowiedziano powołanie do życia wspólnej inicjatywy Powiatu Wejherowskiego oraz państwowych spółek z branży energetycznej, mające na celu stworzenie Powiatowego Centrum Promocji Energii, którego celem będzie promocja energetyki pochodzącej ze źródeł odnawialnych wśród uczniów i lokalnej społeczności. Z drugiej strony centrum ma być także miejscem w którym absolwenci szkół będą mogli spotykać się z pracodawcami z branży elektroenergetycznej.

Powiatowe Centrum Promocji Energetyki zostanie otwarte w połowie 2024 roku, w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach PZS nr 2 w Wejherowie.

Organizowane tam będą wykłady i zajęcia poświęcone nowym technologiom oraz kierunkom rozwoju branży energetycznej. Centrum będzie też miejscem spotkań absolwentów szkoły  oraz lokalnego biznesu z firmami produkującymi i dystrybuującymi energię odnawialną.

Projekt zostanie zrealizowany dzięki wsparciu spółek energetycznych: ORLEN Neptun, Polskie Elektrownie Jądrowe, PGE Polska Grupa Energetyczna, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Baltic Power, które wspólnie z Powiatem Wejherowskim, w dniu 4 września podpisały w tej sprawie list intencyjny.

Zgodnie z planem, Powiatowe Centrum Promocji Energetyki ma stać się miejscem w którym prezentowane będą wszystkie źródła pozyskiwania czystej energii, począwszy od energetyki jądrowej, elektrowni wiatrowych na lądzie, fotowoltaiki, magazynach energii, pompach ciepła, na farmach offshore wind kończąc. Uczniowie szkoły będą mogli w przystępny sposób pozyskiwać wiedzę o kompleksowym procesie dostarczania energii do domów i firm, od chwili jej wytworzenia po magazynowanie i dystrybucję.

Mając na względzie fakt, że Pomorze niebawem stanie się energetycznym centrum Polski - to tutaj działają farmy fotowoltaiczne, powstaną pierwsze morskie farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku oraz uruchomiona zostanie elektrownia jądrowa, zasadne jest przygotowanie i wykształcenie odpowiednich kadr technicznych, które stanowić będą naturalne zaplecze pracownicze dla firm działających w branży elektroenergetycznej. Ponadto na północy Polski realizowanych będzie szereg strategicznych inwestycji w rozwój sieci przesyłowych, służących do wyprowadzenia i przesyłu mocy z nowych źródeł, do realizacji których także niezbędna będzie wykształcona kadra pracownicza.

Oznacza to, że absolwenci "Elektryka" będą bardzo pożądanymi fachowcami na kształtującym się na naszych oczach nowym rynku elektroenergetycznym na Pomorzu.

qrator

foto: powiat wejherowskiPrzeczytaj również
Powiatowy Urząd Pracy zachęca do składania wniosków o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej, o przyznanie pracodawcy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska...

2023-09-13 11:51:26

Podczas piątkowej sesji radni powiatowi zdecydowali o przyznaniu medali za zasługi dla Powiatu Wejherowskiego oraz postanowili nawiązać współpracę Rejonem Rówieńskim na Ukrainie.

2023-09-12 11:49:37

Na cmentarzu polowym w Białej odbyły się patriotyczne uroczystości upamiętniające krwawą walkę 1 Morskiego Pułku Strzelców we wrześniu 1939 roku. Pamięć o bohaterskich żołnierzach uczczono...

2023-09-11 10:53:48

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!