BOŻONARODZENIOWA KARTKA

BOŻONARODZENIOWA KARTKA

Z myślą o tradycjonalistach, Urząd Miasta w Wejherowie przygotował...
KICKBOXERSKIE OSTATKI

KICKBOXERSKIE OSTATKI

Sezon kickboxerski dobiega końca. Na początku grudnia zawodnicy...
CENNA WYGRANA

CENNA WYGRANA

Powrót na ścieżkę zwycięstwa. W ostatnim domowym meczu I ligi piłki ręcznej...
NOWY SPRZĘT STRAŻACKI

NOWY SPRZĘT STRAŻACKI

Wóz bojowy dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie...
NAGRODY DLA LITERATÓW

NAGRODY DLA LITERATÓW

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników...
4
Poniedziałek
Grudzień 2023
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Barbary, Hieronima, Krystiana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

KASZUBSKIE DZIEDZICTWO

2023-11-21 14:16:00

W poniedziałek w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy etap działań związanych z przygotowaniem wpisu na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego pielgrzymki na Kalwarię Wejherowską wraz z Pokłonem Feretronów.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego powstała na mocy ratyfikowania przez Polskę konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Aktualnie województwo pomorskie posiada trzy wpisy: Hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej, Carillonowa muzyka w Gdańsku i Tradycyjne szkutnictwo z Pucka. W naszym kraju na liście krajowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajduje się 49 wpisów. Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

Wiosną tego roku, dzięki pozyskanemu grantowi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpoczęły się szeroko zakrojone prace nad opracowaniem wniosku o wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego tradycji pokłonu feretronów. Odbyło się kilka spotkań podczas których pozyskiwano ustne świadectwa, dokumenty oraz zdjęcia obrazujące tradycję pielgrzymek i pokłonu feretronów. Szczególnie cenne były wspomnienia przekazywane przez obraźniczki i obraźników (osoby noszące feretrony) m.in. z Kartuz, i Gdańska Oliwy – miejscowości z których od ponad 300 lat pielgrzymuje się na Kalwarię Wejherowską. Pozyskany materiał posłużył do badań etnograficznych, historycznych i redakcyjnych, których efektem jest album pt. "Obraźnik i obraźniczka – to brzmi dumnie", jaki został zaprezentowany podczas spotkania.

Podczas konferencji podsumowującej pierwszy etap projektu "Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską jako niematerialne dziedzictwo kulturowe Kaszub", w poniedziałek 20 listopada br., z krótkimi prelekcjami wystąpili: Gabriela Lisius - starosta wejherowski, Jacek Thiel - wicestarosta wejherowski, Andrzej Szoszkiewicz - koordynator merytoryczny projektu i dr hab. Katarzyna Smyk - prof. UMCS.

Dysponując obfitym materiałem źródłowym, kolejnym wyzwaniem będzie przygotowanie kompletnego wniosku do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wpisu na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego pielgrzymki na Kalwarię Wejherowską wraz z Pokłonem Feretronów, jako niematerialnego dziedzictwa kulturowego Kaszub.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
W Starostwie Powiatowym zainaugurowano Powiatowy Tydzień Przedsiębiorczości – inicjatywę, która koresponduje z obchodami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Z tej okazji odbyła się...

2023-11-13 21:36:08

Po raz dwudziesty czwarty przyznane zostały Stypendia Starosty Wejherowskiego, dla studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu. Uroczyste wręczenie dyplomów stypendialnych odbyło...

2023-11-12 20:39:02

Powiatowy Urząd Pracy w Wejherowie ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników i pracodawców. Pieniądze będą pochodzić z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, a wysokość...

2023-10-11 11:28:48

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!