WOJSKO CZEKA

WOJSKO CZEKA

Trwa kwalifikacja wojskowa. Na terenie Powiatu Wejherowskiego dotyczy ona...
DOTACJE PRZYZNANE

DOTACJE PRZYZNANE

Wczoraj w ratuszu miejskim Prezydent Wejherowa podpisał z pierwszą grupą...
KRADZIEŻ KONIA

KRADZIEŻ KONIA

Okazuje się, że wszystko może paść łupem złodzieja. Ostatnio wejherowscy...
PROTESTY ROLNIKÓW

PROTESTY ROLNIKÓW

W dniach 20 – 21 lutego rusza kolejny ogólnopolski protest polskich...
DAR DLA SZPITALA

DAR DLA SZPITALA

Do Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie trafiło osiem łóżek, które będą...
23
Piątek
Luty 2024
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
123
imieniny:
Damiana, Romana, Romany
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

KASZUBSKIE DZIEDZICTWO

2023-11-21 14:16:00

W poniedziałek w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy etap działań związanych z przygotowaniem wpisu na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego pielgrzymki na Kalwarię Wejherowską wraz z Pokłonem Feretronów.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego powstała na mocy ratyfikowania przez Polskę konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Aktualnie województwo pomorskie posiada trzy wpisy: Hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej, Carillonowa muzyka w Gdańsku i Tradycyjne szkutnictwo z Pucka. W naszym kraju na liście krajowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajduje się 49 wpisów. Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

Wiosną tego roku, dzięki pozyskanemu grantowi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpoczęły się szeroko zakrojone prace nad opracowaniem wniosku o wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego tradycji pokłonu feretronów. Odbyło się kilka spotkań podczas których pozyskiwano ustne świadectwa, dokumenty oraz zdjęcia obrazujące tradycję pielgrzymek i pokłonu feretronów. Szczególnie cenne były wspomnienia przekazywane przez obraźniczki i obraźników (osoby noszące feretrony) m.in. z Kartuz, i Gdańska Oliwy – miejscowości z których od ponad 300 lat pielgrzymuje się na Kalwarię Wejherowską. Pozyskany materiał posłużył do badań etnograficznych, historycznych i redakcyjnych, których efektem jest album pt. "Obraźnik i obraźniczka – to brzmi dumnie", jaki został zaprezentowany podczas spotkania.

Podczas konferencji podsumowującej pierwszy etap projektu "Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską jako niematerialne dziedzictwo kulturowe Kaszub", w poniedziałek 20 listopada br., z krótkimi prelekcjami wystąpili: Gabriela Lisius - starosta wejherowski, Jacek Thiel - wicestarosta wejherowski, Andrzej Szoszkiewicz - koordynator merytoryczny projektu i dr hab. Katarzyna Smyk - prof. UMCS.

Dysponując obfitym materiałem źródłowym, kolejnym wyzwaniem będzie przygotowanie kompletnego wniosku do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wpisu na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego pielgrzymki na Kalwarię Wejherowską wraz z Pokłonem Feretronów, jako niematerialnego dziedzictwa kulturowego Kaszub.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Trwa kwalifikacja wojskowa. Na terenie Powiatu Wejherowskiego dotyczy ona przede wszystkim mężczyzn z rocznika 2005 oraz uzupełniająco z roczników 2000 – 2004. Powiatowa Komisja Lekarska...

2024-02-22 10:22:16

W miniony czwartek w Szkole Podstawowej Gowinie odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie rozbudowy drogi powiatowej 1316G na odcinku od Wejherowa do miejscowości Dąbrówka Młyn. Spotkanie miało...

2024-02-11 20:17:10

Wakat na stanowisku Komendanta Powiatowego Państwowej straży Pożarnej w Wejherowie nie trwał długo. Nowy Komendant Wojewódzki podjął decyzję o awansie i powierzeniu pełnienia obowiązków...

2024-02-09 12:34:39

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!