NIEZWYKŁE SERCE

NIEZWYKŁE SERCE

W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie dokonano niezwykłej...
SZCZĘŚLIWY KONIEC SEZONU

SZCZĘŚLIWY KONIEC SEZONU

Ostatni mecz w sezonie Tytani Wejherowo rozegrali na wyjeździe. Za...
GRYF ZWYCIĘŻA

GRYF ZWYCIĘŻA

Pewna wygrana na Wzgórzu Wolności. W sobotę piłkarze WKS Gryf Wejherowo...
WIOSENNE PORZĄDKI

WIOSENNE PORZĄDKI

Z nastaniem wiosny Straż Miejska przeprowadziła w Wejherowie kolejną akcję...
WARSZTATY DLA SENIORÓW

WARSZTATY DLA SENIORÓW

Wejherowska EkoFabryka zaprasza seniorów na bezpłatne zajęcia z zakresu...
20
Poniedziałek
Maj 2024
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Bazylego, Bernardyna, Krystyny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZAGROŻENIE ASF

2024-04-27 13:08:24

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) rozprzestrzenia się w Gdyńskich lasach. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gdyni wydał zakaz wstępu do lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wirus może się rozprzestrzenić na sąsiednie powiaty.

Afrykański pomór świń jest groźną chorobą wirusową. Chorują na nie wyłącznie świnie i dziki. ASF nie stwarza zagrożenia dla ludzkiego zdrowia i życia. Wirus afrykańskiego pomoru świń może być przenoszony na obuwiu albo na łapach zwierząt towarzyszących, jak koty czy psy. Ognisko wirusa jest na terenie osiedla w Gdyni-Karwinach, dlatego Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał zakaz wejścia do lasów komunalnych i państwowych. Obecność wirusa ASF stwierdzono u ośmiu martwych warchlaków oraz sześciu dorosłych dzików, które zostały znalezione martwe przez okolicznych mieszkańców.

W związku ze znalezieniem martwych dzików w Gdyni również w Sopocie podjęto działania mające ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Decyzja ta ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu wirusa na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. 

W związku z zagrożeniem, w miniony piątek w Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbyło się pilne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołane przez Starostę Wejherowskiego. W spotkaniu udział wzięli m.in.: starosta Gabriela Lisius, Powiatowy Lekarz Weterynarii Wioletta Drygas-Bogucka, Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie mł. bryg. Krzysztof Chlebicki, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie podinsp. Przemysław Bujak, Naczelnik Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Papke oraz przedstawiciele gminnych komórek zarządzania kryzysowego.

Podczas posiedzenia omówiono sytuację na terenie powiatu wejherowskiego. Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował, że do chwili obecnej na terenie naszego powiatu nie odnotowano żadnego przypadku ogniska ASF. Jednak w związku z zagrożeniem wystąpienia na terenie powiatu wejherowskiego tej choroby, omówiono sposoby ograniczenia ryzyka zakażenia świń wirusem ASF w gospodarstwach rolnych, zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się choroby oraz procedury, które w ciągu najbliższych dni mogą zostać wprowadzone.

Zapowiedziano także monitorowanie sytuacji i w zależności od rozwoju wypadków mogą być podejmowane kolejne kroki.

qratorPrzeczytaj również
W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu wejherowskiego wzięli udział we wspólnej zabawie – interaktywnej grze miejskie...

2024-05-12 19:08:46

Całkowicie nowe rozdanie we władzach Powiatu Wejherowskiego. Podczas pierwszej sesji nowej kadencji Rady Powiatu wyłoniła się nowa większość, która dokonała wyboru prezydium Rady, Starosty oraz...

2024-05-06 21:29:32

W miniony piątek w Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbyły się Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom. Nagrodą dla najlepszych będzie udział...

2024-05-01 17:05:59

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!